21.2.07

Kuršum je progovorio

Sljedeća je kolumna o novoj, četrdeset godina staroj knjizi Josipa Horvata: Pobuna omladine 1911–1914.

Naslovnica Pobune omladine

"Kuršum je progovorio!" jest Matošev usklik, reakcija na prvi u nizu atentata o kojima govori Horvatova knjiga.

Pakleni dani otprije devedeset godina.

Četiri strašna udžbenika

Četiri strašna udžbenika iz povijesti slobodno su dostupna na stranicama Southeast European Joint History Project, u engleskim, srpskim i grčkim verzijama. Udžbenici su:


  • Osmanlijsko Carstvo

  • Nacije i države u jugoistočnoj Evropi

  • Balkanski ratovi

  • Drugi svjetski rat


Udžbenici pokrivaju slovensku, hrvatsku, srpsku, crnogorsku, bosansku, makedonsku, grčku, bugarsku, rumunjsku, tursku "stranu" svake teme. Imaju odličan slikovni i tekstualni ilustrativni materijal, provokativna pitanja. A "strašni" su... jer su teme bolne. Čitao sam onaj o Balkanskim ratovima, i bilo mi je teško oko srca.



Rado bih da moja djeca uče povijest iz ovakvih udžbenika.

Wishful thinking...

Onda se možda povijest na Balkanu ne bi ciklično ponavljala. Odnosno — vjerojatno bi se ponavljala, ali moji klinci ne bi bili u prvim redovima pri mahanju zastavama.

[Pišući ovo, zamišljam sve "domoljubne" prigovore ovakvom projektu "zajedničke povijesti".]

18.2.07

Akvaduktgrafiti



Akvedukt u Segoviji.

(Hvala, MaiKoh.)

17.2.07

Bibliografija Noge

Bibliografija Noge filologa 2002–2007 (s poveznicama na pojedine tekstove, osobito 62–99, u perspektivi — na sve).



Povodom stote kolumne!

(Noga: NOGASI!)

7.2.07

Обыкновенная

Moj je djed s tatine strane, prema oskudnoj obiteljskoj predaji, neko vrijeme bio tipograf (ili radio kao takav). Možda otuda moja sklonost tisku i fizičkom aspektu knjiga. Pisma, tipovi slova ("fontovi") važan su dio čitave te priče --- iako sam, kao i kod numizmatike, miljama daleko od profesionalnog grafičara koji zna i razlikuje sve detalje nekog tipa slova.

Nedavno sam, na odličnom ruskom portalu thessalonica.org, našao jedan krasan Unicode font (odnosno шрифт): Old Standard, pismo u stilu ruske i njemačke tipografije s početka 20. st:



Pismo ima sve znakove za antičke, biblijske i srednjovjekovne tekstove, uključujući i grčki i ćirilićni skup slova.

Puno hvala autoru, Alekseju Krjukovu!

5.2.07

Viđeno na h-alteru

05.02.2007: NE beskrupuloznoj devastaciji Zagreba!

Glumica Urša Raukar, organizatorica nedavnog javnog čitanja Vidrićeve poezije na Cvjetnom trgu, objavit će u Zarezu tekst koji svojim potpisom možete i sami podržati.

Tekst u cijelosti donosi h-alter.

Ako želite potpisati, pošaljite potvrdu na mail adresu ursa_tocka_raukar_at_zg_tocka_htnet_tocka_hr, do utorka u 9 sati.

Cilj je inicijative da se potpisuju građani pojedinci, bez stranaka, bez grupacija, čovjek po čovjek, sa nekim imenom u ovom gradu, iz raznih zanimanja.

Potvrda potpisa je mail na adresu s imenom i zanimanjem, eventualno titulom.

4.2.07

Rijeka kakvu nisam nikad vidio



Rijeka. Važan grad na mojoj karti. Ali, kao nepopravljivi žabar, nisam je nikad vidio s mora. Samo s Krka, iz daljine.

(Snimio 14. kolovoza 2005. SF buckaroo --- koji na flickru ima jos odlicnih kompozicija, provjerite!)

Jimmy Wales i nove Wikipedije

Baš pošto sam završio Nogu filologa o Wikipediji, stigla je vijest da je Jimmy Wales, pokretač cijele stvari, dao intervju New Scientistu. A tamo:


"A što Vam najteže pada radeći s Wikipedijom?"

"(...) Najteže je, mislim, kad kreće novi jezik, i zajednica se tog jezika suoči s prvim ozbiljnim problemom, kada moraju nekome zabraniti pristup. Zbilja je teško kad imate nekoga popularnog u zajednici, nekog tko dobro piše ili uređuje, ali stvara probleme jer je nasrtljiv, nepristojan ili neuviđavan pri raspravama u vezi s člancima. Zajednica mora odlučiti hoće li dozvoliti toj osobi da nastavi. Neobično je kako do istog procesa dolazi opet i opet, u svakoj jezičnoj zajednici. Wikipedijina arapska zajednica, u brzom rastu, upravo prolazi kroz takvu fazu. Ti su trenuci najteži."


Čovjek govori istinu. Lijepo je vidjeti da "veliki" znaju kako to ide kod "malih".


(Hvala na vijesti, stoa.org.)

3.2.07

Pravilo 1%

Iskustvo otkriva: postoji li na Mreži skupina od 100 ljudi, jedan će stvarati sadržaj, 10 će na nj reagirati (komentarima ili poboljšanjima), a ostalih 89 samo će gledati.

Tako pokazuju statistike za YouTube (postoje 18 mjeseci, u tom su se razdoblju popeli s nule do 60% gledanosti na Mreži): 100 milijuna skidanja prema 65.000 postavljanja sadržaja dnevno; 20 milijuna različitih korisnika mjesečno.

Ili Wikipedija (o kojoj će biti sljedeća Noga filologa): 50% uređivanja članaka izvodi 0,7% korisnika; više od 70% ukupnih članaka napisalo je 1,8% ukupnih korisnika (izvor:
Church of the Customer blog).

(Prepjevano iz članka Charlesa Arthura, Guardian Unlimited, 20. srpnja 2006.)



Vrlo poučno za hrvatske patuljaste razmjere.

(Patuljek s flickra: tynka)

Mrtav u katedrali

"Jezik treba prikazati kao nešto živo. I, da biste naučili latinski, ne morate biti posebno nadareni. U Rimu su latinski govorili prostitutke, prosjaci i makroi, pa valjda i mi imamo neke šanse."

Fra Reginald Foster (68), karmelićanin, službeni papski latinist, 27. siječnja 2007. na Telegraph.co.uk